10 Rad Jak pozbyć się krytycyzmu i osądzania siebie oraz innych. “Grrr, dlaczego ja to robię?”

Osądzanie i krytykowanie ludzi bez wglądu na światopogląd i przyczyny ich zachowań może je zranić i zaburzyć relacje, które już zbudowaliśmy lub przyczynić się do stracenia szansy na nowe doświadczenia: miłość, wspaniałą przyjaźń czy też okazję biznesową.

Przytrafiło się to i mnie. Swego czasu postawiłem się w sytuacji osoby o nieskazitelnej moralności wygłaszając pogląd dlaczego osoba mi bliska postępowała źle oraz jak bardzo źle powinna się z tym czuć. Wywarło to na nią ogromny wpływ i wywołało łzy. Usłyszałem, że ją osądzam! Poczułem się z tym okropnie, w końcu kim ja jestem by kogokolwiek osądzać!? Nie byłem na miejscu tej osoby, nie przeżyłem tego co ona, czy w końcu zachowania które działają dla mnie, nie muszą działać dla innych. Odkryłem, że osądzam ludzi (i często siebie!) bez próby zrozumienia dlaczego dzieje się, to co się dzieje oraz zdałem sobie sprawę, że wykorzystuję do tego ogromną ilość energii. Energii, którą mógłbym skierować na inne obszary życia w tym na okazywanie empatii, dzięki której mógłbym budować piękniejsze i głębsze relacje z ludźmi i samym sobą.

Prawda jest taka, że wielu z nas ma tendencje do osądzania. Para o tej samej płci, dready, różowy samochód kierowany przez umięśnionego mężczyznę, seks bez zobowiązań, kolczyk w pęku, tatuaż na całej ręce. Kto nie spojrzał na te lub inne przykłady z dozą oceny, krytycyzmu? Jest to oczywiście naturalne. Musimy szybko oceniać sytuację, by móc zdecydować czy jesteśmy bezpieczni (odruch walcz lub uciekaj), szczególnie teraz w dobie globalizacji i natłoku informacji nasz umysł podświadomie automatyzuje nasze zachowania by oszczędzić energię i przetrwać. Możemy jednak zdać sobie sprawę, że często ocenianie wywodzi się nie z potrzeby przetrwania i dokonania właściwych dla nas wyborów a z zazdrości, niskiej samooceny, małostkowości wręcz chcemy kogoś ukarać myśląc o tej osobie tak czy inaczej by poczuć się lepszymi.

Życie jest krótkie. Po co spędzać czas na osądzaniu innych i rozmyślaniu o ich wyborach jak możemy tę energię skierować na swój rozwój lub wewnętrzny spokój. Oto 10 rad jak przestać oceniać ludzi i siebie:

1. Zastanawów się skąd bierze się osąd?

Jak zostało to wspomniane, osądzanie może wynikać z zakorzenionego braku pewności siebie i tak naprawdę nie oceniamy wyborów drugiej osoby, ale próbujemy poczuć się lepiej we własnej skórze.

Pytając siebie “dlaczego ja to robię?” pomoże nam zrozumieć co tak naprawdę mi przeszkadza i co powinno się zmienić by poczuć się lepiej

2. Zwróć uwagę na to kiedy osądzanie nachodzi Cię najczęściej.

Często jest to refleks, automatyzm a nie coś, co chcemy by by się działo. Wiedząc kiedy najczęściej krytykujemy innych umożliwia nam przygotować się do tego i wybrać reakcję na te myśli np. może się to zdarzać kiedy jesteśmy zestresowani, w pobliżu pewnych osób, rano lub wieczorem. Kiedy jesteśmy świadomi kiedy może powstać iskra rozpalająca ogień naszych negatywnych myśli możemy przygotować się i zapobiec pożarowi.

3. Staraj się zrozumieć przyczyny zachowania innych

Zastanów się kiedy ostatnio zachowałeś się na tyle dziwnie, że inni mogliby pomyśleć o Tobie w przykry dla Ciebie sposób a przecież na pewno miałeś powód by zachować się tak a nie inaczej. Kiedy kolejny raz złapiesz siebie na osądzaniu, zatrzymaj się i pomyśl dlaczego dana osoba zachowała się w dany sposób – najczęściej ma na to dobry powód.

4. Weź głęboki boki oddech i powiedz sobie coś miłego.

Oceniamy innych ale również oceniamy siebie. Kiedy następnym razem złapiesz się na krytykowaniu kogokolwiek, po prostu zatrzymaj się weź głęboki wdech, powiedz sobie w myślach“jestem piękną osobą”, “zasługuję na szacunek” lub inna ulubioną afirmację, wypuść powietrze. Pomoże to uspokoić Twoje nerwy – głęboki oddech czyni cuda.

5. Zapisz na kartce papieru Twoje negatywne myśli a następnie przekształć je w coś pozytywnego.

Zapisz “jak beznadziejnie się ona ubiera” i przekształć w “ona wydaje się czuć dobrze w swojej skórze i nie zwraca uwagi na to co nosi. Muszę zapytać ją o jej sekret”

W pewnym momencie nabierzemy automatyzmu i nie będziemy potrzebować kartki papieru. Ta umiejętność pomoże okazać się nam wspaniałym wsparciem dla naszych bliskich i dla samych siebie.

6. Powąchaj swój ulubiony olejek eteryczny

Będąc zdenerwowanym czyimiś słowami lub zachowaniem tracimy kontrole nad swoim ciałem. Najlepiej znaleźć coś co pomoże nam skopić się na sobie „tu i teraz” kojarzy nam się z czymś relaksującym jak na przykład miły zapach. Nasz umysł zwróci uwagę na nasze zmysły, ciało a nie na dane myśli i uspokoi się. Jeżeli dany zapach, który będziemy zawsze nosić przy sobie jest używany podczas medytacji, kojącej kąpieli, czytania książki lub innej relaksującej czynności, nasz umysł wróci do tych sytuacji, efekt będzie znakomity i natychmiastowy.

7. Skup się na swoich zmysłach

Nie mając olejku, naszyjnika do aromaterapii możesz skupić się na tym co odbierają Twoje zmysły w danym momenci. Możesz tę technikę wykonywać nie tylko gdy kogoś osądzasz, ale w każdej sytuacji poddenerwowania lub konieczności odzyskania jasności umysłu i skupienia.

Opisz 5 rzeczy które widzisz w danym momencie, 4 rzeczy które fizycznie odczuwasz na skórze/włosach, 3 rzeczy które słyszysz, dwa zapachy które czujesz, jedną rzecz którą smakujesz w ustach.

Opisuj te rzeczy, zamiast: “widzę samochód” powiedz sobie: “widzę czerwony samochód z otwartą szybą”

8. Zrozum siebie. Uświadom sobie, że nie jesteś idealny I czasami zdarza Ci się oceniać innych, nie karz się za to.

Okaż sobie trochę współczucia. Pamiętaj, że osądzasz by chronić siebie, zaopiekuj się tą częścią siebie, która potrzebuje troski i w pewien sposób Cię krzywdzi. Zrób sobie wspaniały obiad, pójdź do kina na masaż, weź urlop lub spotkaj się z przyjacielem na pogawędkę.

9. Doświadczaj nowego.

To co w naszej kulturze wydaje się nie do przyjęcia, gdzieś indziej jest czymś naturalnym, np. poligamia w Algierii czy Kamerunie, jedzenie owadów w Azji, czy nadawania specjalnego statusu krowom w Indiach.

Rozmawiaj z innymi ludźmi, podróżuj, czytaj. Więcej widziałeś, więcej wiesz, więcej przeżyłeś, mniej Cię zdziwi.

10. Pamiętaj, że każdy daje z siebie najwięcej ile w danej chwili może.

Kiedy wszystko inne zawodzi, zadając sobie pytanie “A co jeśli ta osoba daje z siebie wszystko i stara się być najlepszą jaką może w danej chwili?” otwiera drzwi do empatii wypychając negatywne myśli na zewnątrz. Bo co może być lepszego niż dawanie z siebie wszystkiego co najlepsze?

Nie koniecznie zalecam stosowania wszytkich tych rad. Wybierz ulubione, zastosuj i zobacz czy pomagają. Podziel sie swoją opinią 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję Politykę Prywatności