5 podstawowych olejków eterycznych, które musisz mieć!

mint zestaw naturalnych olejków eterycznych

Olejki eteryczne to aromatyczne, skoncentrowane esencje roślinne stanowiące mieszaninę kilkudziesięciu do kilkuset różnorodnych, aromatycznych związków chemicznych o specyficznym działaniu. Otrzymywane są w wyniku procesu destylacji z parą wodną (lub wytłaczania na zimno w przypadku olejków cytrusowych) danego materiału roślinnego. Olejki eteryczne można stosować na skórę wyłącznie w rozcieńczeniu, zwykle do 1% (wyjątkiem jest olejek lawendowy). Są to substancje rozpuszczalne w olejach i alkoholu, natomiast nierozpuszczalne w wodzie.

W poniższym wpisie znajdziecie wybór 5 podstawowych olejków eterycznych które muszą znaleźć się w każdym domu

Olejek z drzewa herbacianego

Naturalny olejek z drzewa herbacianego (Malaleuca Alternifolia) otrzymuje się poprzez destylację liści drzewa herbacianego z parą wodną. Jest koloru jasno żółtawego i ma świeży, delikatnie pieprzowo-korzenny zapach.

Olejek Eteryczny z Drzewa Herbacianego jest szeroko stosowany we współczesnej aromaterapii. Cechuje się działaniem przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym i przeciwgrzybicznym. Pomaga zwalczać przeziębienia, katar i grypę, łagodzi choroby gardła oraz dziąseł.

Olejek doskonały jest na trądzik, oparzenia, odmrożenia oraz opryszczki. Wnika głęboko w skórę, wskutek czego zwiększa obszar swego oddziaływania i stymuluje układ odpornościowy. Skutecznie łagodzi skutki ukąszeń. Zapobiega zakażeniom, a ponadto przyspiesza procesy regeneracji.

Środki ostrożności: Do użytku zewnętrznego, Nie stosować przy nadciśnieniu i u dzieci poniżej 6-ego roku życia

Olejek lawendowy

W aromaterapii wykorzystuje się dwa gatunki lawendy – lawendę wąskolistną (Lavandula angustifolia) i szerokolistną (Lavandula latifolia). Z kwiatów tych roślin uzyskuje się olejek eteryczny, w świeżych kwiatach lawendy stanowi on ok. 1 proc, w suszonych jest go 3 razy więcej. Oryginalny olejek z lawendy nie jest fioletowy, jak najczęściej go kojarzymy, ale słomkowożółty.

Olejek lawendowy jest najbezpieczniejszym i jednym z najbardziej wartościowych olejków eterycznych – należy do nielicznej grupy olejków, które można stosować bezpośrednio na skórę.

Olejek lawendowy: zastosowanie przy infekcjach górnych dróg oddechowych, bólach mięśni, stłuczeniach chorobach skóry (trądziku, łuszczycy). Olejek z lawendy łagodzi też dolegliwości związane z ukąszeniami owadów i oparzeniami (w tym słonecznymi).

Dodatkowo może być stosowany w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych, łagodnych zaburzeniach snu, stanach nadmiernego pobudzenia, wyczerpaniu nerwowym i migrenach.

Olejek miętowy

Olejek z Mięty Pieprzowej (Mentha piperita) jest jednym z najczęściej stosowanych olejków eterycznych. Dlaczego? Uśmierza ból, dodaje energii, łagodzi gorączkę i zadziwiająco szybko łagodzi objawy przeziębienia. Pomaga także w nauce i regeneracji wątroby. Jedna kropla czystego olejku miętowego stanowi ekwiwalent 28 szklanek herbaty miętowej

Olejek eteryczny mięty pieprzowej często mieszany jest z innymi olejkami eterycznymi. Posiada on właściwości rozprowadzające. Warto więc po zastosowaniu innych olejków użyć miętowego olejku dla przyspieszenia i wzmocnienia efektów.

Środki ostrożności: należy unikać kontaktu z oczami, oraz innymi wrażliwymi częściami ciała. Nie przemywać wodą, lecz olejem z oliwy, lub innym dostępnym.

Olejek eukaliptusowy

Olejek eteryczny eukaliptusowy (Eucalyptus Globulus), otrzymuje się z liści i młodych pędów eukaliptusa.

Aromat olejku odświeża powietrze, wspomaga leczenie oraz zapobiega rozprzestrzenianiu się infekcji górnych dróg oddechowych – drogą kropelkową, wspomaga leczenie wielu chorób zakaźnych. Zapach eukaliptusa zwiększa zdolność logicznego myślenia, poprawia nastrój i eliminuje depresję. Uśmierza senność i zmęczenie, poprawia koncentrację i sprawność umysłową.

Jako składnik olejku do masażu rozgrzewa tkanki, uśmierza ból mięśni po wysiłku fizycznym i o podłożu chorobowym. Wspomaga leczenie zapalenia stawów i mięśni, nerwobóli, reumatyzmu, zapalenia korzonków nerwowych, sztywności stawów.

Podobnie jak olejek z drzewa herbacianego wspomaga pielęgnację skóry z problemem trądziku (normalizuje pracę gruczołów łojowych), czyraków, opryszczki. Rozjaśnia cerę. Przyspiesza regenerację skóry w miejscach oparzeń, odmrożeń, wrzodziejących zmian błony śluzowej.

Środki ostrożności: nie należy stosować tego olejku przy wysokim ciśnieniu krwi lub epilepsji, oraz w czasie zażywania leków homeopatycznych. Olejek należy przed użyciem rozcieńczyć, aby nie podrażnić lub nie uszkodzić skóry.

Olejek pomarańczowy

Olejek pomarańczowy pozyskiwany jest ze skórki owoców drzewa słodkiej pomarańczy (Citrus Aurantium Dulcis). Najlepszej jakości są te z wytłaczanych na zimno skórek dojrzałych owoców pomarańczy, w wyniku której otrzymuje żółto-pomarańczowy olejek, o intensywnym zapachu świeżych pomarańczy.

W zastosowaniu zewnętrznym na skórę, olejek działa dezynfekująco. Jest idealny dla poszarzałej, mieszanej i tłustej cery oraz w przypadku cellulitu. Olejek pomarańczowy wzmacnia uczucie relaksu, dobrego samopoczucia, rozładowuje stresy, łagodzi napięcia nerwowe, pomaga przy bezsenności i depresji. Pieknemu, świeżemu zapachowi towarzyszy także działanie antyoksydacyjne, łagodzące, przeciwzmarszczkowe i antynowotworowe.
Dzieje się to dzięki głównemu składnikowi jakim jest D-limonen, hamuje on aktywność enzymu elastazy, tym samym zapobiega degradacji elastyny, białka, które razem z kolagenem odpowiadają za sprężystość i jędrność skóry. D-limonen zwiększa także przyswajalność koenzymu Q10.

Środki ostrożności: niektóre źródła podają, że olejek pomarańczowy może działać fototoksycznie i zaleca się 12h odstęp pomiędzy zastosowaniem olejku pomarańczowego na skórę, a kontaktem ze słońcem.

UWAGA: Stosowanie olejków eterycznych niegdy nie zastąpi kuracji zaleconej przez lekarza lecz może jedyne ją wspomagać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję Politykę Prywatności