Hasła: smog, pyły zawieszone, najbardziej zanieczyszczone powietrze w Europie, wracają w serwisach informacyjnych z każdym nadejściem zimowej pory. Stężenie szkodliwych pyłów w powietrzu bardzo często przekracza normy przez co zaleca się unikanie dłuższych spacerów. A co z powietrzem w naszych domach miejscach pracy i innych zamkniętych przestrzeniach, gdzie łącznie spędzamy większość czasu w zimie. Przedstawiamy kilka łatwych sposobów na poprawę jakości powietrza w zamkniętych pomieszczeniach:
- Właściwe wietrzenie mieszkania, oczywiście w dni kiedy jakość powietrza na zewnątrz odpowiada normom. Aby zrobić to skutecznie i nie wyziębić mieszkania, najlepiej zrobić niewielki przeciąg.
- Dbanie o systemy wentylacyjne pomoże zredukować ryzyko groźnych chorób dróg oddechowych oraz alergii. Zalecane jest regularne sprawdzanie czy są sprawne i czyste.
- Zakup roślin pokojowych. Wiele z nich ma właściwości bakteriobójcze – zabijają zarodniki pleśni, usuwają z powietrza mikroby i ograniczją rozwój innych grzybów. Ponadto jak wiadomo, produktem fotosyntezy jest woda, która parując z roślin doniczkowych podnosi w pomieszczeniach wilgotność powietrza.
- Częste odkurzanie, najlepiej urządzeniami z odpowiednimi filtrami oraz częste ścieranie kurzu. Chcesz być eko? Użyj zwykłej ściereczki, zwilżonej w wodzie z octem lub sodą.
- Zwiększenie wilgotności powietrza. Szczególnie zimą, kiedy najsilniej dokucza smog i sezon grzewczy jest w pełni, mamy do czynienia ze znacznym wysuszeniem powietrza w zamkniętych przestrzeniach – swędzenie skóry i drapanie w przełyku, wyschnięta śluzówka nosa narażająca nas na przeziębienia, to niektóre objawy. Doskonale sprawdzą się ultrasoniczne nawilżacze powietrza (np. dyfuzor MINT Go)
- Zapachy, jak dowiedziono, doskonale nadają się do poprawy nastroju. Sztuczny aromat z popularnych świec zapachowych lub kadzideł potrafi podrażniać drogi oddechowe. Alternatywą są świece wykonane z naturalnego wosku, natomiast musimy się liczyć z wyższą ceną i ryzykiem związanym z otwartym ogniem. Każdy, kto interesuje się aromaterapią wie, że naturalne olejki eteryczne (do kupienia na mintlaboratory.com) są znakomitą alternatywą.
- Oczyszczacze powietrza, które mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje, jak jonizator czy nawilżacz powietrza. Urządzenia tego typu są zazwyczaj głośne i nie powinny być zostawiane w trybie aktywnym podczas nieobecności w domu. Należy także regularnie czyścić w nich i regularnie wymieniać filtry wstępne lub węglowe.
A Wy jak sobie radzicie z tym problemem? Dawajcie znać w komentarzach.