7 pomysłów na poprawienie jakości powietrza w pomieszczeniach

Hasła: smog, pyły zawieszone, najbardziej zanieczyszczone powietrze w Europie, wracają w serwisach informacyjnych z każdym nadejściem zimowej pory. Stężenie szkodliwych pyłów w powietrzu bardzo często przekracza normy przez co zaleca się unikanie dłuższych spacerów. A co z powietrzem w naszych domach miejscach pracy i innych zamkniętych przestrzeniach, gdzie łącznie spędzamy większość czasu w zimie. Przedstawiamy kilka łatwych sposobów na poprawę jakości powietrza w zamkniętych pomieszczeniach:

  1. Właściwe wietrzenie mieszkania, oczywiście w dni kiedy jakość powietrza na zewnątrz odpowiada normom. Aby zrobić to skutecznie i nie wyziębić mieszkania, najlepiej zrobić niewielki przeciąg.
  2. Dbanie o systemy wentylacyjne pomoże zredukować ryzyko groźnych chorób dróg oddechowych oraz alergii. Zalecane jest regularne sprawdzanie czy są sprawne i czyste.
  3. Zakup roślin pokojowych. Wiele z nich ma właściwości bakteriobójcze – zabijają zarodniki pleśni, usuwają z powietrza mikroby i ograniczją rozwój innych grzybów. Ponadto jak wiadomo, produktem fotosyntezy jest woda, która parując z roślin doniczkowych podnosi w pomieszczeniach wilgotność powietrza.
  4. Częste odkurzanie, najlepiej urządzeniami z odpowiednimi filtrami oraz częste ścieranie kurzu. Chcesz być eko? Użyj zwykłej ściereczki, zwilżonej w wodzie z octem lub sodą.
  5. Zwiększenie wilgotności powietrza. Szczególnie zimą, kiedy najsilniej dokucza smog i sezon grzewczy jest w pełni, mamy do czynienia ze znacznym wysuszeniem powietrza w zamkniętych przestrzeniach – swędzenie skóry i drapanie w przełyku, wyschnięta śluzówka nosa narażająca nas na przeziębienia, to niektóre objawy. Doskonale sprawdzą się ultrasoniczne nawilżacze powietrza (np. dyfuzor MINT Go)
  6. Zapachy, jak dowiedziono, doskonale nadają się do poprawy nastroju. Sztuczny aromat z popularnych świec zapachowych lub kadzideł potrafi podrażniać drogi oddechowe. Alternatywą są świece wykonane z naturalnego wosku, natomiast musimy się liczyć z wyższą ceną i ryzykiem związanym z otwartym ogniem. Każdy, kto interesuje się aromaterapią wie, że naturalne olejki eteryczne (do kupienia na mintlaboratory.com) są znakomitą alternatywą.
  7. Oczyszczacze powietrza, które mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje, jak jonizator czy nawilżacz powietrza. Urządzenia tego typu są zazwyczaj głośne i nie powinny być zostawiane w trybie aktywnym podczas nieobecności w domu. Należy także regularnie czyścić w nich i regularnie wymieniać filtry wstępne lub węglowe.

A Wy jak sobie radzicie z tym problemem? Dawajcie znać w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję Politykę Prywatności