Zdrowe nawyki: praktyka jogi i medytacji nie będzie już taka sama.

Regularna praktyka jogi oraz medytacji może przynieść wiele korzyści zarówno dla Twojego ciała, jak i umysłu. Wysiłek fizyczny, skupienie na oddechu i tym co się dzieje z Twoim ciałem pozwala pozytywnie wpłynąć na Twoje samopoczucie, a nawet produktywność. 

Wpływ aromaterapii na praktykę jogi i medytacji

Odpowiednio dobrana kompozycja olejków eterycznych może pozytywnie wpłynąć na praktykę jogi. Jeżeli korzystasz z dyfuzora, dodaj kilka kropel olejku do wody. Dzięki temu urządzeniu nie tylko będziesz cieszyć się pięknym zapachem, ale również delikatnie nawilżysz i odświeżysz powietrze. Opcjonalnie możesz nałożyć olejek na nadgarstki. Wraz z ruchem wytwrzasz ciepło powodujące uwalnianie się zapachu, stymulując twoje ciało i umysł podczas praktyki. 

Przez połączenie jogi lub medytacji i aromaterapii zwiększasz skuteczność obu. Odpowiednio dobrane zapachy pozwolą Ci jeszcze bardziej cieszyć się leczniczymi właściwościami danej aktywności. 

Dodanie olejków eterycznych do praktyk medytacji i jogi jest świetnym rozwiązaniem dla początkujących adeptów. Częstym problemem osób, które zaczynają a nimi przygodę jest brak skupienia – brzmi znajomo prawda? Dzięki olejkom łatwiej ćwiczy się uważność i dokładniej wykonuje poszczególne asany.

Jakie olejki wybrać?

Do praktyki jogi możesz wybrać różne olejki, w zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Joga nie zawsze musi oznaczać spokojne ruchy. Często praktykowane są energiczne odmiany jogi, podczas praktyki których pozytywny wpływ na ciało i umysł mogą mieć bardziej pobudzające olejki eteryczne. 

Relaksacja 

Jeśli chcesz by Twoja sesja jogi odprężyła Twoje ciało i umysł, możesz sięgnąć po następujące olejki:

  • lawendowy, który łagodzi napięcie, pomaga zredukować stres, wycisza ataki paniki, a także pomaga w zasypianiu;
  • ylang ylang, czyli jagodlin wonny, znany ze swoich właściwości kojących, pozytywnie wpływa na układ nerwowy oraz poprawia samopoczucie;
  • z geranium, który pomaga zmniejszyć rozdrażnienie oraz umożliwia relaksację nawet w momencie wyczerpania fizycznego.
Olejek lawendowy posiada duże ilości linalolu i jego pochodnych oraz limonen i β-ocymen. To dzięki tym składnikom ciało się rozluźnia, a umysł wycisza.

Energia 

Podczas porannej praktyki jogi oraz sesji podczas których chcesz poruszać się z większą intensywnością, najlepiej użyć olejków, które dodadzą Ci energii. Rośliny, które wpływają pobudzająco na ciało i umysł to:

  • cytryna, posiadająca właściwości energizujące. Używając olejków cytrynowych podczas praktyki jogi wspomagasz ciało w regeneracji. Olejek cytrynowy zwalcza zmęczenie, a przy okazji dodatkowo oczyszcza ciało z toksyn. Dzięki temu jest idealnym wyborem do praktyki jogi, która ma na celu detoks;
  • trawa cytrynowa, uważana za naturalny sposób łagodzenia objawów depresji. Aromaterapia olejkami z trawy cytrynowej polepsza samopoczucie, ale także łagodzi objawy nerwicy. Jest więc idealna dla osób, które szukają balansu między wyciszeniem umysłu i sprawnością ciała.

Regeneracja

Joga jest idealna jeżeli czujesz, że Twój system immunologiczny nie działa tak jak powinien. Regularna praktyka prowadzi do zredukowania liczby infekcji, a także wzmacnia zdolności Twojego ciała do bronienia się przed różnymi drobnoustrojami. Spokojna sesja jogi, w połączeniu z aromaterapią, może być idealnym lekiem na przeziębienie. 

Jeżeli czujesz, że łapie Cię grypa lub masz problemy z oddychaniem ze względu na alergię, włącz do swojej praktyki następujące olejki:

  • sosnowy, słynący z właściwości antyseptycznych. Dzięki temu olejkowi zredukujesz zmęczenie, a także rozgrzejesz się. Olejek sosnowy pobudzi twoje krążenie, pomagając ciału walczyć z chorobą;
  • eukaliptusowy, którego głównym składnikiem jest eukaliptol zwiększający wymianę tlenową w pęcherzykach płucnych. Ma też właściwości oczyszczające oraz dezynfekujące. Łagodzi ból oraz napięcie mięśni.

Stwórz swój zdrowy nawyk

Wprowadź jogę i medytację w Twoją tygodniową rutynę. Praktykowane regularnie przynoszą ogromne korzyści zarówno dla ciała, jak i umysłu. To potężne narzędzia, które mogą wspomóc Cię w walce z chorobami, zaradzić problemom ze snem oraz naturalnie dodać energii, kiedy Ci jej brakuje. Jeżeli połączysz je z uzdrawiającymi właściwościami olejków eterycznych, szybko zauważysz niesamowite efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję Politykę Prywatności