Opublikowano Dodaj komentarz

Czym Są Olejki Eteryczne

Olejki eteryczne są aromatycznymi izolatami materiału roślinnego i mogą pochodzić z niemal każdej części rośliny, w tym z liści, łodyg, kwiatów, kory i korzeni. Pod względem chemicznym olejki eteryczne są bezbarwnymi, lotnymi cieczami. Są wieloskładnikowymi mieszaninami różnych organicznych związków chemicznych: węglowodorów terpenowych, alkoholi, aldehydów, ketonów, estrów i eterów. Nauka i sztuka! polegająca na wykorzystywaniu olejków w celu pielęgnacji zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego, to Aromaterapia.

Olejki eteryczne posiadają szeroki zakres terapeutycznych korzyści i wartości. Oleje cytrusowe są zazwyczaj podnoszące na duchu i energetyzujące. Świetnie nadają się do tworzenia radosnej, wesołej atmosfery. Mięta pieprzowa jest rześka i chłodząca oraz zachęca do głębokiego oddychania. Niektóre olejki eteryczne, takie jak lawenda, mogą działać uspokajająco i kojąco. Inne olejki, takie jak drzewo herbaciane mogą być oczyszczające!

Istnieje kilka sposobów wydobycia olejków eterycznych, w tym dwie podstawowe metody: destylacja i wytłaczanie. Ponadto istnieją: ekstrakcja, absorbcja i maceracja.

 1. DESTYLACJA
  Różne formy destylacji są znane i praktykowane od tysięcy lat. Pojawienie się destylacji z parą wodną przypisuje się Awicennie (980-1037), perskiemu uczonemu, który napisał Kanon medycyny dokumentujący rośliny i ich zastosowania. Olejki eteryczne są magazynowane przez rośliny w tzw. komórkach tkanki wydzielniczej. Podczas destylacji z parą wodną, materiał roślinny umieszcza się w specjalnej kolbie. Para wodna pod ciśnieniem przedostaje się przez materiał roślinny i wraz z parami substancji lotnych dostaje się do chłodnicy, w której powstaje tzw. kondensat. Woda i olejek rozwarstwiają się i zostają oddzielone. Woda nazywana jest hydrolatem, a olejek jest olejkiem eterycznym.
 2. WYTŁACZANIE
  Wytłaczanie, zwane również tłoczeniem na zimno, jest najpowszechniejszą metodą wydobycia olejków eterycznych z owoców cytrusowych, takich jak grejpfrut, cytryna i pomarańcza. Większość olejków eterycznych z owoców cytrusowych pochodzi ze skórki owocu. Wytłaczanie polega na wyciskaniu ręcznym lub za pomocą prasy. Należy pamiętać , że wiele tłoczonych olejków cytrusowych zawiera pewne składniki, które mogą powodować fotouczulenie, gdy są stosowane na skórze w obecności promieni słonecznych / UV.
 3. EKSTRAKCJA
  Czasami materiał roślinny jest zbyt delikatny, aby wytrzymać wysokie temperatury i ciśnienie destylacji (np. kwiaty jaśminu). Aby wydobyć aromatyczne piękno tak delikatnych roślin, stosuje się ekstrakcję, której wynikiem jest tzw. absolut. Materiał roślinny jest mieszany z rozpuszczalnikiem, takim jak na przykład alkohol (eter naftowy). Chemikalia unoszą, rozpuszczają lub absorbują składniki aromatyczne olejków. Następnie oddziela się olejek i substancję wykorzystaną do ekstrakcji.
  Niektórzy nie uważają absolutów za olejki eteryczne i nie zalecają ich stosowania w aromaterapii, ponieważ po zakończeniu przetwarzania w materiale aromatycznym mogą pozostać resztki rozpuszczalników. Jednak olejki takie jak jaśmin i róża są najczęściej dostępne jako absolut. Oleje te są dość cenne w aromaterapii ze względu na swoje właściwości.

Niezależnie od metody ekstrakcji olejków eterycznych, należy pamiętać, że są one są wysoce skoncentrowane np. 1 cytryna daje około 5 kropli olejku eterycznego, 1kg mięty pieprzowej daje około 30 ml olejku eterycznego

NATURALNY, CZYSTY? CO JEST W BUTELCE?
Nie ma standardu branżowego ani organu regulacyjnego, który określałby, co kwalifikuje olejek eteryczny do oznaczenia jako terapeutyczny, naturalny lub nawet czysty. Istnieją normy ISO i Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego natomiast skupiają się one jedynie na próbie zdefiniowania czym olejki eteryczne są i jak powinny być oznaczane, gdy traktowane są jako produkt kosmetyczny. Firmy mogą prawie wszystko nazwać olejkiem eterycznym. Aby uzyskać jakiekolwiek korzyści terapeutyczne z olejków eterycznych, ważne jest, aby używać tylko czystych olejków, które nie są rozcieńczane izolatami aromatycznymi, tańszymi syntetycznymi substytutami aromatów ani jakimikolwiek nieujawnionymi składnikami. Można znaleźć wiele produktów, komunikowanych jako “czyste”, natomiast ich niska cena wyklucza taką możliwość.  Aby upewnić się, że inwestujesz w wysokiej jakości olejek eteryczny, zawsze najlepiej jest poznać swojego dostawcę. Zapytaj, czy przeprowadzane są testy zewnętrzne w celu zapewnienia czystości. Poszukaj nazwy gatunku i kraju pochodzenia na etykietach lub stronie produktu.

Należy również podkreślić, że pomimo pochodzenia naturalnego olejki eteryczne mogą być silnie alergizujące i toksyczne dla ludzi. Należy pamiętać, że olejki eteryczne w czystej postaci nie mogą być stosowane w celach kosmetycznych bezpośrednio na skórę, a jedynie w ilości ok. 5 kropli do wody stosowanej podczas kąpieli czy do olejków bazowych podczas masażu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Akceptuję Politykę Prywatności