Chcesz poprawić swój sen? Spróbuj tego.

Prawidłowy sen jest bardzo ważny dla zdrowia fizycznego oraz dla dobrego samopoczucia. Właśnie dlatego należy zadbać o to, by Twój organizm otrzymał odpowiednią ilość wypoczynku. Nieprzespana noc może spowodować brak energii, rozkojarzenie, a także odbić się na Twoim wyglądzie. Kto nie zna problemu bladej skóry i ciemnych “worków” pod oczami? 

Jeżeli przez dłuższy czas masz problemy z zasypianiem, budzisz się w nocy, a rano czujesz się jakbyś w ogóle nie spał, być może cierpisz na bezsenność. W tym przypadku skontaktuj się jak najszybciej z lekarzem, aby zbadać i wyeliminować przyczynę problemu.


Wiele czynników może wpływać na jakość Twojego snu. Niektórymi z głównych problemów z prawidłowym snem są: 

  1. Niewłaściwe otoczenie

Hałaśliwa ulica, która przebiega koło Twojego domu lub sąsiedzi mogą skutecznie przeszkadzać Ci w zasypianiu. Problemem może też być światło, zarówno uliczne, jak i to wytwarzane przez elektryczne urządzenia znajdujące się w Twojej sypialni. Dodatkowym problemem może też być niewygodny materac oraz zbyt niska lub za wysoka temperatura powietrza. 

  1. Czynniki fizjologiczne 

Osoby, które cierpią na alergie lub astmę mogą mieć dodatkowe problemy z zasypianiem. Bóle głowy, brzucha, infekcje oraz problemy hormonalne mogą powodować brak snu i częste wybudzanie się w nocy. 

  1. Czynniki psychogenne 

Jeżeli cierpisz z powodu depresji lub nerwicy, zasypianie może być prawdziwym wyzwaniem. Osoby, które znajdują się pod wpływem stresu, często nie mogą zasnąć lub budzą się zmęczone. 

  1. Styl życia

Styl życia jaki prowadzisz ma ogromny wpływ na jakość Twojego snu. Jeżeli rzadko się ruszasz, często sięgasz po tłuste jedzenie lub pijesz alkohol przed snem, możesz w większym stopniu odczuwać skutki bezsenności. Osoby, które śpią nieregularnie, czy to ze względu na pracę, czy z własnego wyboru, mają problem z zasypianiem i często czują się zmęczone. Również tak popularne w dzisiejszych czasach używanie smartfona przed zaśnięciem, oglądanie telewizji czy też praca na komputerze, negatywnie wpływają na jakość snu. 

Aromaterapia a sen

Olejki eteryczne to mieszaniny różnych lotnych związków, które mają pozytywny wpływ na organizm. Niektóre z nich działają rewitalizująco, pobudzająco. Istnieje też wiele olejków, znanych są ze swoich kojących i uspokajających właściwości. Dzięki nim możesz uspokoić swój układ nerwowy, a także uregulować tonus (napięcie skóry i mięśni). 

Olejek lawendowy posiada duże ilości linalolu i jego pochodnych oraz limonen i β-ocymen. To dzięki tym składnikom ciało się rozluźnia, a umysł wycisza.

Olejki eteryczne ułatwiające zasypianie

Istnieje wiele ziół i roślin, które pozytywnie wpływają na sen i często są wykorzystywane w procesie leczenia bezsenności. Ich użycie jest zalecane także osobom podatnym na stres. 

Jedną z najpopularniejszych roślin, które łagodzą nerwy i ułatwiają zasypianie, jest lawenda. Kiedy wdychasz olejek lawendowy lub wmasujesz go w kark, skronie i nagarstki korzystasz z jego właściwości relaksujących. Ten olejek działa również:

  • przeciwbólowo, 
  • przeciwzapalnie, 
  • antyseptycznie.

Można powiedzieć, że olejek lawendowy ma kompleksowe działanie. Kiedy znajdujesz się pod wpływem stresu, możesz cierpieć na napięciowe bóle głowy, a także mieć obniżoną odporność. Dodatkowo, lawenda skutecznie niweluje lęki i ataki paniki oraz przyczynia się do zmniejszenia kołatania serca. 

Stwórz swój własną rutynę przed snem

We współczesnym, biegnącym ciągle do przodu świecie, w natłoku informacji nasz umysł tworzy mechanizmy obronny w postaci automatyzacji pewnych czynności i buduje schematy by uwolnić “moc obliczeniową”. Zrób coś podobnego świadomie i przyzwyczaj się do pewnych czynności ułatwiających życie. Jeżeli masz problemy ze snem, stworzenie małych rytuałów przed położeniem się do łóżka, może Ci pomóc. Poświęcając chwilę dla siebie, tak naprawdę zyskujesz czas: po przespanej nocy, ciało jest ożywione, a umysł działa na wysokich obrotach. Użyj Dyfuzora Olejków i poczytaj przy zapachu Lawendy lub Ylang Ylang, weź aromatyczną kąpiel lub znajdź inny sposób na regeneracyjny sen TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję Politykę Prywatności