Opublikowano Dodaj komentarz

Dyfuzor zapachowy (elektryczny) i aromaterapia – sposób na bezsenność

Czy kiedykolwiek miłeś/aś nieprzespaną noc, po której zarówno Ty jak i Twój dzień wyglądacie jak koszmar na jawie – podkrążone oczy, blada skóra, brak energii w związku z czym każda czynność wydaje się drogą przez mękę? Jeżeli trwa to od jakiegoś czasum to najwyraźniej masz problem z bezsennością. Nie bagatelizuj tego i jak najszybciej zgłoś się do lekarza.

Co może być przyczyną problemu ze snem:
1. Otoczenie. Hałas, światło uliczne, temperatura i wilgotność w pomieszczeniu, niewygodny materac
2. Czynniki fizjologczne. Alergie; stan zdrowia: np. bóle głowy, brzucha, problemy z trawieniem, gospodarka hormonalna, infekcje
3. Czynnki psychogenne. Stres, depresja
4. Nasze zachowanie. Dieta: brak ruchu, tłuste jedzenie, alkohol przed snem, nadużywanie kawy i napojów energetycznych, oglądanie telewizji i używanie smarphona „do poduszki”, nieregularne godziny snu

Swoją wyprawę w poszukiwaniu lepszego snu możesz zacząć od spawienia sobie nowego materaca, zaciemnienia sypialni, ustawienia temperatury w granicach 18-20C. Jeżeli masz możliwość, śpij przy otwartym oknie lub przynajmniej przewietrz pokój przed snem, w sezonie grzewczym spraw sobie nawilżacz powietrza by utrzymać odopiwednią jego wilgotność.
Koniecznie zmień dietę, wprowadź do niej jak najwięcej warzyw i potraw lekkostrawnych a jeżeli nie możesz się powstrzymać przed zjedzeniem burgera z frytkami, niech to będzie przynajmniej 3 godziny przed snem, tak by organizm miał czas na strawienie pokarmu. Na godzinę przed snem, zastąp telewizję i smarphona książką, spacerem ze zwierzakiem lub rozmową z ukochaną osobą.

Dobry sen dziecka

 

Spróbuj aromaterapii, gdyż jest to idealny sposób na bezsenność i zapewnienie sobie dobrego, głębokiego i regenerującego snu. Jak aromaterapia wpływa na sen?

Olejki eteryczne są mieszaninami wielu lotnych związków o różnym działaniu na organizm. Wśród nich są takie, które działają wybitnie uspokajająco, tonizują pracę układu nerwowego oraz regulują tonus, czyli napięcie mięśni i skóry. Wszystko to sprzyja wyciszeniu organizmu i przygotowaniu go do snu. Aromaterapia wpływa korzystnie na sam przebieg snu, czyni go spokojniejszym i głębszym – dzieje się tak, ponieważ dzięki olejkom eterycznym wszystkie fazy snu pojawiają się we właściwej kolejności i trwają odpowiednio długo. Dla prawidłowej regeneracji organizmu najważniejsza jest faza głęboka snu. Jej prawidłowy przebieg zapewnia m.in. olejek lawendowy. Właściwości tego olejku wynikają m.in. z dużej ilości linalolu i jego pochodnych oraz limonenu i β-ocymenu, które przedostają się do organizmu wraz z każdym wdechem. Oprócz olejku lawendowego, świetnie sprawdzają się również olejki z rumianku, słodkiej pomarańczy, majeranku oraz ich kombinacje.

Aromaterapia – jak ją wykorzystać, aby mieć dobry sen?

Składniki lotne olejków, dzięki którym można liczyć na głęboki, regenerujący sen, unosząc się w powietrzu, przedostają się do organizmu nie tylko poprzez oddychanie, ale także przez skórę lub wewnętrznie. Olejki eteryczne można wykorzystać do zapewnienia dobrego snu poprzez:

  • masaże – kilka kropli wybranego olejku rozprowadź w kilku łyżkach oleju roślinnego o neutralnym zapachu, np. rzepakowym lub z pestek winogron; miksturę tę stosuj na skórę na zimno lub po lekkim podgrzaniu;
  • kąpiele – umyj się pod prysznicem, spłucz, wymyj wannę i napełnij ją dobrze ciepłą wodą; dodaj 10-15 kropli wybranego olejku o działaniu uspokajającym i wygrzewaj się w kąpieli przez ok. kwadrans; po tym czasie wyjdź z wanny, pozwól ciału obeschnąć bez wycierania się ręcznikiem i połóż się spać;
  • inhalacje – tu wprawdzie znakomicie spisze się miska z gorącą wodą, ale znacznie bardziej praktyczny i estetyczny będzie dyfuzor zapachowy elektryczny. Nie poleca się podgrzewaczy ze względu na szkodliwy wpływ wysokiej temperatury na działanie olejków.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Akceptuję Politykę Prywatności