Gdzie kupić olejki eteryczne?

Gdzie i jak kupować olejki eteryczne

Olejki eteryczne są wytwarzane w procesie destylacji przy użyciu różnych roślin. Ich stosowanie sięga czasów starożytnych, a ich szeroka gama zastosowań terapeutycznych, leczniczych i zastosowań w gospodartwie domowym zapewniła ich stałą popularność. Około 700 różnych gatunków roślin zawiera przydatne olejki eteryczne, a wiele z nich można znaleźć w Internecie lub w lokalnym sklepie ze zdrową żywnością, na targu lub w spółdzielni. W rzeczywistości różnorodność może być nieco oszałamiająca, a ponieważ nierzadko do wydobycia mililitra olejku potrzeba wielu kilokramów materiału roślinnego, ceny również mogą być spore. Ten krótki przewodnik dla kupujących pomoże Ci uzyskać najlepszą jakość i wartość.

Zacznij od określenia Twoich potrzeb

Zastanów się, dlaczego chcesz użyć olejku eterycznego. Różne olejki odpowiadają różnym potrzebom, więc ważne jest, aby wiedzieć, co chcesz osiągnąć stosując olejki eteryczne. Na przykład lawenda może być stosowana w dyfuzorze, aby zrelaksować się i zmniejszyć niepokój, a w przypadku olejeku eterycznego pomarańczowego – pięknemu, świeżemu zapachowi towarzyszy działanie antyoksydacyjne, łagodzące i przeciwzmarszczkowe .

Możesz być zainteresowany sposobami wykorzystania określonego olejku eterycznego, który lubisz. Na przykład możesz uwielbiać zapach lawendy, ale nie wiesz, jak możesz stosować olejek lawendowy. W takim przypadku możesz również przeszukiwać Internet lub zapytac specjalisty.

Zanim zaczniesz dowiedz się Jak bezpiecznie stosować olejki eteryczne

Dowiedz się więcej o olejkach eterycznych

Poświęć trochę czasu, aby zrozumieć, w jaki sposób wytwarzany jest olejek, którego szukasz, jaki typ rośliny jest używany i skąd pochodzi. Olejki eteryczne różnią się znacznie jakością w zależności od tego, które części roślin są wykorzystane. Na przykład olejek lawendowy można wytwarzać z kwiatów lub z kwiatów i łodyg lawendy. W tym przypadku olejek lawendowy wykonany tylko z kwiatów jest lepszej jakości.

Dowiedz się o metodzie wytwarzania. Zwykle olejki destylowane przy użyciu pary mają wyższą jakość, natomiast nie wszystkie olejki da sie w ten sposób pozyskać

Sprawdź cenę. Gdy już wybierzesz odpowiedni dla siebie olejek, spróbuj znaleźć dla niego najlepszą cenę. Sprawdź w lokalnym sklepie lub aptece i online, ale upewnij się, że porównujesz ten sam produkt. Uważaj na olejki, które są znacznie tańsze od innych, ponieważ mogą być niskiej jakości, np. zostały w jakiś sposób rozcieńczony lub zafałszowany. Jeśli wszystkie oleje danej marki mają tę samą cenę, zwykle oznacza to mniej czyste olejki. Z drugiej strony najdroższy olejek niekoniecznie musi być najlepszy.

Porownując olejki upewnij sie:

  • Czy pojemność jest taka sama?
  • Czy czystość olejku eterycznego jest taka sama?
  • Czy porównujesz dokładnie takie same olejki? (pochodzenie, sposób wytwarzania, użytą część rosliny, łacińską nazwę etc.)

Znalezienie produktów, którym możesz ufać

Zdecyduj, czy chcesz robić zakupy online, czy lokalnie. Przeczytaj recenzje online sklepu, który Cię interesuje i zapytaj, czy ktoś, kogo znasz, ma zalecenia lub przemyślenia na temat konkretnego sprzedawcy.

Przeczytaj uważnie opisy produktów. Miej pewność, że kupujesz olejki eteryczne. Nie pomyl ich z „olejekiem zapachowym”, „olejekiem identyczny z naturalnym”, czy „olejekiem perfumowanym”. Na opakowaniu powinieneś znaleźć określenie „olejek eteryczny”.

Informacje o produkcie powinny zawierać również informacje, takie jak: nazwa botaniczna rośliny (np. Lavandula angustifolia), kraj pochodzenia, data ważności. Znajomość nazwy botanicznej rośliny użytej w olejku eterycznym jest ważna, ponieważ wiele gatunków ma tę samą nazwę zwyczajową, ale bardzo różne zastosowania i ceny. Powinny się tam również znaleźć szczegóły dotyczące procesu produkcyjnego, np. z jakiej części rośliny pochodzi olejek i jak został pozyskany.

Sprawdź produkt pod kątem wskazówek i informacji dotyczących bezpieczeństwa. Renomowani producenci umieszczają informacje i wskazówki dotyczące bezpieczeństwa na etykiecie produktu. Jeśli na etykiecie nie ma wskazówek dotyczących bezpieczeństwa, spróbuj sprawdzić witrynę internetową firmy. Jeśli nadal nie możesz znaleźć informacji dotyczących bezpieczeństwa, najlepiej pomiń ten olejek.

Zadawaj pytania. Nie bój się pisać e-maili. Szczególnie ważne jest, aby dowiedzieć się, czy sprzedawca przeprowadza testy GC / MS – skróty te oznaczają chromatografię gazową ze spektrometrią. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale jest ogólnie dobrze przyjętym sposobem badania jakości olejków.

Sprawdź koszty wysyłki, czy istnieją tansze opcje niż kurier.

Jeśli rozważasz zakup olejku eterycznego, który kosztuje więcej, niż możesz wydawać na ślepo, rozważ najpierw zakup tylko próbki. Jeśli u dostawcy nie ma informacji o dostępności próbek, zapytaj go. Może przygotuje je dla Ciebie.

Chesz sprawdzić listę podstawowych zastosowań olejków,  jak przetestować ich czystość domowym sposobem oraz jak czyścić dyfuzory elektryczne?
Kliknij i odbierz darmowy poradnik i 5% rabatu >>   PORADNIK 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję Politykę Prywatności