Jak radzić sobie ze stresem?

Natłok pracy, ważna prezentacja, dużo nauki, kłótnia z kimś bliskim, stanie w korku czy problemy finansowe, brzmi zanjomo? Aż 80% Polaków przyznaje, że się stresuje, a ponad 50% uważa, że Polacy należą do najbardziej zestresowanych narodów w Europie.

Należy pamiętać, że ciągły stres, którego nie będziemy redukować aktywnym wypoczynkiem lub relaksem, może prowadzić do odroczonych w czasie poważnych skutków, jak uzależnienia, dolegliwości zdrowotne czy nawet przewlekłe choroby.

W walce ze stresem ważna jest samoświadomość

Co się czuje w danym momencie? Dlaczego właśnie teraz przyszło zdenerwowanie? Czy można coś z tym zrobić? Często okaże się, że źródło stresu to my sami – wyszliśmy za późno z domu i stoimy w korku, zapomnieliśmy o urodzinach partnera – wówczas możemy podjąć wnioski i zaradzić podobnym sytuacjom w przyszłości.

Naucz się odpuścić

Możemy równiez zauważyć, że na daną sytuację nijak nie jesteśmy wstanie wpłynąć – wypadek na drodze albo problem przy kasie, gdy stoimy w kolejce. Wówczas należy się nauczyć by odpuścić, zaczynając od kilku głębokich wdechów i powtarzaniu sobie, że nie zależy to do nas i zdenerwownie w niczym nie pomoże.

Wypoczywaj i relaksuj się. 

Znajdź swój sposób i trzymaj się go. Poniżej kilka klasycznych przykładów:

  • Skup się na tym co tu i teraz z medytacją. Zobacz jak aromaterapia może Ci w tym pomóc.
  • Wyzwól endorfiny poprzez wysiłek fizyczny: yoga, fitness, spacer
  • Wycisz organizm za pomocą masażu
  • Zrelaksuj się poprzez aromatyczną kąpiel
  • Buduj energię wysypiając się. Przeczytaj o sposobach na dobry sen.
  • Odstaw używki w postaci kawy, alkoholu, słodyczy
  • Zrelaksuj się poprzez uspokajającą muzykę
  • Wylej myśli i frustracje na papier, pisz dziennik
  • Przytul się do kogoś bliskiego lub zwierzaka

Czy aromaterapia może pomóc zmniejszyć stres?

Stosowanie olejków eterycznych w celu złagodzenia stresu staje się dziś coraz bardziej popularne. Wynika to z ich naturalnych właściwości, ale w dużej mierze również z faktu, że ich stosowaniu towarzyszy nam wcześniej wspomniany wypoczynek i relaks: czytanie książki, kąpiel, masaż, medytacja, joga, spędzanie czasu z rodziną.

Podczas inhalacji lotne cząsteczki olejków poprzez receptory w układzie węchowym trafiają do układu limbicznego. To w tej części mózgu przechowywane są wspomnienia i emocje. Kiedy zapach trafi do układu limbicznego, wywołuje on reakcję emocjonalną w oparciu o wspomnienia i skojarzone z nimi doświadczenia. Stąd pochodzi magia i siła rozapylana olejków! Reakcja obszaru mózgu odpowiedzialnego za emocje jest natychmiastowa, poprawiając nam humor, relaksując czy dodając energii.

Szczególnie lawenda ma bardzo uspokajający i relaksujący zapach, który może pomóc zmniejszyć uczucie niepokoju i stresu. Wykazano również, że lawenda może pomóc w obniżeniu ciśnienie krwi i tętna co wpływa na zmniejszenie reakcji organizmu na stres i ma ogólny efekt relaksacyjny.

Również egzotyczny ylang ylang, czyli jagodlin wonny jest znany ze swoich właściwości kojących, pozytywnie wpływa na układ nerwowy oraz poprawia samopoczucie.

Wiele osób stosuje olejek eteryczny z dzikiej pomarańczy, aby oczyścić powietrze, podczas gdy olejek ten może również pomóc poprawić nastrój i zwiększyć poziom energii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję Politykę Prywatności