Jak wybrać i stosować olejki eteryczne

Olejki eteryczne to aromatyczne, skoncentrowane esencje roślinne otrzymywane w wyniku procesu destylacji z parą wodną (lub wytłaczania na zimno w przypadku olejków cytrusowych) danego materiału roślinnego. Każdy olejek eteryczny stanowi mieszaninę kilkudziesięciu do kilkuset różnorodnych, aromatycznych związków chemicznych o specyficznym działaniu. Są to substancje rozpuszczalne w olejach i alkoholu, natomiast nierozpuszczalne w wodzie.

Na co zwracać uwagę wybierając olejki eteryczne (gdzie kupić?):

  1. Cena. Aby wytworzyć 1-3 kg olejku eterycznego trzeba zużyć około 100 kg materiału roślinnego. Jeżeli ktoś oferuje tani olejek różany (cena kg olejku wynosi kilka tysięcy euro) czy melisowy możemy być pewni, że nie mamy do czynienia z produktem dobrej jakości. Pamietaj by kupować je tylko ze sprawdzonego źródła, jak: apteki, punkty apteczne, renomowane sieci drogerii czy sklepy internetowe.
  2. Sposób aplikacji. Za wyjątkiem olejku różanego, z drzewa herbacianego, lawendowego I kilku innych, większość z nich ma zbyt silne działanie by aplikować je bezpośrednio na skórę. W przeciwnym razie narażamy się na pieczenie i podrażnienia. Przed użyciem do masażu można je rozcieńczać w naturalnym olejku bazowym (np. ze słodkich migdałów, morelowym, avocado, etc.) lub w przypadku inhalacji dodawać do specjalnie dostosowanych do tego urządzeń. Olejki eteryczne mogą być używane pojedynczo lub mieszane z innymi dla wzmocnienia aromatu lub uzyskania nowego zapachu.
  3. Zapach. Naturalne olejki mają delikatny i “czysty” zapach, te zanieczyszczone syntetycznymi dodatkami są ostre, wręcz nieprzyjemne w odbiorze. Zrób następujący test: przygotuj butelkę z wodą, dodaj kroplę olejku i zaczekaj aż olejek wyparuje. Naturalny olejek nie zostawi żadnego śladu w przeciwieństwie do tego zanieczyszczonego.
  4. Opakowanie. Olejki eteryczne są wrażliwe na działanie światła i powietrza, stąd powinny być przechowywane w szczelnie zamkniętych buteleczkach z ciemnego szkła a dozownik powinien być wykonany z odpornego na ich działanie materiału. Należy przechowywać w chłodnym miejscu niedostępnym dla dzieci. Olejki korzenne, drzewne są najtrwalsze – ich okres przydatności może wynieść do 4 lat. Najmniej trwałymi olejkami są olejki cytrusowe, które utrzymują swoje właściwości do 18 miesięcy. Olejki, które z czasem stają się mętne nie nadają się już do użycia.
  5. Absorbcja przez skórę, im czystszy olejek tym jego większe możliwości penetracji skóry. Olejek najwyższej jakości zostanie szybko wchłonięty przez skórę nie pozostawiając żadnych śladów.

Sposób użycia olejków eterycznych

  • Inhalacje – przygotowujemy wkrapiając wybrane olejki bezpośrednio do gorącej wody, którą następnie mocno mieszamy. Sprawdzają się przy przeziębieniach i zabiegach na cerę. Trzy do pięciu kropli olejku miesza się w naczyniu z gorącą wodą. Nakrywamy głowę ręcznikiem i głęboko wdychamy opary.
  • Masaż – trzeba koniecznie rozcieńczyć: 1-2 krople olejku eterycznego z łyżką stołowa naturalnego oleju np. ze słodkich migdałów, arganowego, kokosowego etc.
  • Kąpiel dzięki której jednocześnie wdychamy zapachy (opary) i wchłaniamy olejki przez skórę. Stosujemy na 1/2 wanny ciepłej wody 2 krople olejku.
  • Rozpylanie w powietrzu – olejki są substancjami niezwykle lotnymi, wdychane przenikają do organizmu poprzez narząd powonienia. Nawilżacz zapachowy z funkcją aromaterapii, tzw. dyfuzor zapachowy (elektryczny, ultradźwiękowy) przy łóżku chorego lub na biurku działa równie efektywnie jak silne środki doustne. Dodatkowym atutem takich urządzeń jest brak otwartego ognia jak w tradycyjnych kominkach oraz zimna mgiełka, która odświeża i nawilża powietrze.
  • Skrapianie poduszki lub chusteczki najlepiej działa na bezsenność i kaszel. Przy skrapianiu poduszki w grę wchodzą jednak tylko bezbarwne, nie plamiące olejki a skrapianie możliwe jest wyłącznie na rogu i brzegach, żeby uniknąć bezpośredniego kontaktu ze skórą.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję Politykę Prywatności