Nawodnienie Organizmu. Wszystko co musisz o nim wiedzieć!

Niewiarygodnie, ale aż 60% naszego ciała składa się z wody – dotyczy to każdej komórki ciała (w tym kości), a nasz najważniejszy organ – mózg – ma w sobie aż 73% wody! Nasz organizm potrzebuje wody do optymalnego funkcjonowania i zachowania zdrowia, co sprawia, że ​​woda jest istotną częścią naszego codziennego życia. Badania wykazały, że picie zbyt małej ilości wody prowadzi do odwodnienia. Będąc tylko 1% odwodnionym, może skutkować 5% zmniejszenie funkcji poznawczych. Wpłynie to na naszą zdolność myślenia, koncentracji i rozwiązywania problemów.

Jak możesz kontrolować poziom nawodnienia organizmu:

Kolor moczu – jasnożółty wskazuje na dobry poziom nawodnienia. Ciemniejszy kolor moczu zwykle wskazuje na odwodnienie. Wystąpienie pragnienia zwykle wskazuje, że organizm stracił już 1-2% zawartości wody, więc nie czekaj z piciem wody, aż poczujesz pragnienie. Głód lub chęć spożycia czegoś słodkiego może wskazywać odwodnienie, a nie potrzeby jedzenia. Miej to na uwadze zanim sięgniesz po kolejny posiłek lub batonika.

Optymalny poziom nawodnienia pomaga naszemu organizmowi:

 • usuwać toksyny przy pomocy moczu i potu.
 • utrzymywać odpowiednie ciśnienie i krążenie krwi.
 • regulowć funkcje komórek, wchłanianie składników odżywczych, trawienie i eliminację odpadów.
 • woda nawilża i chroni różne części ciała, takie jak skóra i stawy.
 • regulować wewnętrzny termostat: gdy jest nam za gorąco, woda pozwala nam odprowadzać ciepło przez pot.

Zaleca się wypijanie około dwóch litrów (osiem szklanek po 250ml) wody. Spożycie płynów będzie się różnić w zależności od stanu zdrowia, środowiska pracy, lokalnej temperatury, poziomu wysiłku fizycznego czy spożytej ilości alkoholu

Wskazówki dotyczące utrzymywania odpowiedniego nawodnienia organizmu


Zaobserwowano, że odwodnienie przyczynia się do zmęczenia, drażliwości, splątania, zaparć, suchości skóry, bólów głowy, senności i wyczerpania. Jest wiele powodów, aby pić wystarczającą ilość wody! Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zachować właściwy jej poziom:

 1. Zawsze miej przy sobie Szklaną Butelkę Mint z Zaparzaczem: 450ml to idealny poręczny rozmiar. Jeśli nudzi Cię smak wody, spróbuj dodać świeżą miętę, cytrynę, limonkę lub ogórek. Tutaj znajdziesz przepisy na Wodę Detoks z owocami i ziołami 🙂
 2. Pij często małe ilości: pij wodę po przebudzeniu, w ciągu dnia i zawsze przed obiadem i kolacją. Staraj się unikać zbyt dużej ilości płynów podczas posiłków, ponieważ może to zaburzyć trawienie.
 3. Obserwuj kolor swojego moczu: wypij tyle wody, aby zmienić kolor moczu na jasnożółty. (Uwaga – pewne suplementy witaminowe mogą wpływać na jego kolor).
 4. Monitoruj częstotliwość oddawania moczu: jeśli mocz jest minimalny po kilku godzinach bez oddawania moczu, to też wskazuje na odwodnienie.
 5. Unikaj zbyt szybkiego połykania płynów lub nadmiernego picia może to rozcieńczyć elektrolity
 6. Pij przed, w trakcie i po treningu! Podczas ćwiczeń trwających do godziny woda powinna Cię wystarczająco nawodnić. Żadne napoje izotoniczne nie są konieczne.
 7. Spożywaj napoje bez cukru i bez/z niską zawartością kofeiny. Wprowdź dobre nawyki i zamień słodkie napoje gazowane/bezalkoholowe na coś o wiele zdrowszego, na przykład wodę gazowaną z cytryną.
 8. Herbaty ziołowe wliczają się do Twoich dwóch litrów dziennie.
 9. Pij wodę pomiędzy każdym napojem alkoholowym i staraj się minimalizować ilość spożytego alkoholu. Nadmiar alkoholu jest szkodliwy dla zdrowia i może odwodnić organizm.
 10. Przygotuj świeże soki owocowe i warzywne lub koktajle: zamiast kupować te gotowe, są one o wiele brdziej pożywne, a także o wiele lepiej smakuje!
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję Politykę Prywatności