Zdrowe nawyki: 7 sposobów na poprawę jakości snu

Prawidłowy sen jest niezwykle istotny dla naszego zdrowia. Jego brak może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych oraz zaburzeń emocjonalnych. Czasem jednak trudno wyciszyć się przed snem, zasnąć, i obudzić wypoczętym następnego dnia. Wiele czynników, takich jak technologia, stres, czy hałas wpływa na jakość naszego snu. 

Ludzki mózg nieustannie pracuje i nie pozwala zasnąć zaraz po przyłożeniu głowy do poduszki. Istnieją jednak proste sposoby, które pozwolą zasnąć szybciej i odpłynąć w krainę regeneracyjnego snu. Dzięki małym rytuałom możesz przygotować swoje ciało i umysł do snu. Kluczem do sukcesu jest spędzenie godziny przed snem mądrze, przygotowując się do zaśnięcia. 

Ostatnia godzina dnia jest tylko dla Ciebie

Wiele osób ma w nawyku przygotowanie listy rzeczy do zrobienia przed zaśnięciem. Właśnie przez to zaśnięcie jest często niemożliwe. Mózg zaczyna przygotowywać odpowiedzi na pytania, zastanawiać się nad rozwiązaniem problemów. Pamiętaj, że to wszystko należy do jutra. Skup się na danej chwili i poświęć godzinę przed snem tylko dla siebie. Odłóż dokumenty, zapomnij o pracy i o tym co “musisz” zrobić. 

Czas przed zaśnięciem to moment, w którym żegnasz się ze stresem tego i przyszłego dnia. Kiedy nauczysz się skupienia na danym momencie, szybko zauważysz, że czas dany sobie zaowocuje. Zapominając o stresie, zrelaksujesz swoje ciało, które szybciej i głębiej zasypia, dzięki czemu następnego dnia jest bardziej zregenerowane i gotowe do działania.

Zapomnij o technologii i ogranicz ekspozycję na jasne światło wieczorem

W dzisiejszych czasach unikanie technologii jest niemal niemożliwe. Praca na komputerze jest normalnością. Dodatkowo ludzie często sięgają po telefon, nieustannie sprawdzając media społecznościowe, porównując się do innych. Właśnie dlatego tak istotne jest odłączenie się od technologii przed snem.

Co najmniej godzinę przed snem wyłącz swój telefon. Możesz włączyć tryb samolotowy lub wyłączyć internet. Treści na social mediach są bardzo stymulujące, przez co jakość snu znacznie się obniża. Ponadto, wyświetlacz telefonu produkuje intensywne światło, które wysyła do mózgu sygnał, że należy być czujnym. Badania wskazują także, że osoby, które używają telefonu przed snem, zasypiają znacznie dłużej.

Zrelaksuj się

W ciągu dnia ludzie są bombardowani informacjami. Dodatkowo wiele osób narażonych jest na ciągły stres, spowodowany szybkim tempem życia, problemami, pracą, etc. Właśnie dlatego koniecznym jest stworzenie relaksujących przyzwyczajeń, które pomogą Ci w zasypianiu. Każda osoba jest inna, dlatego nie ma uniwersalnej reguły, co powinno się robić przed snem. Dla niektórych będzie to czytanie książek, dla innych relaksująca kąpiel z pianą lub gorący prysznic. Wiele osób wycisza się i redukuje napięcie pisząc pamiętnik. Popularną metodą relaksacyjną jest także medytacja oraz praktykowanie jogi. 

Wszystkie wspomniane czynności sprawiają, że skupiasz się na danym momencie, nie myślisz o tym, co musisz zrobić, a także zapominasz o stresie minionego dnia. Kiedy Twoje ciało się relaksuje i nie jest nadmiernie stymulowane dźwiękami, czy też światłem, Twój mózg dostaje sygnał, że wszystko jest w porządku i może przygotować się do głębokiego snu. 

Wybierz swój ulubiony sposób na zrelaksowanie ciała i praktykuj go codziennie, aby wyciszyć się przed snem.

Zanurz się w pięknych zapachach

Badania udowodniły, że zapach ma ogromny wpływ na działanie naszego mózgu. Może on stymulować i dodawać energii, ale też działać uspokajająco i wyciszająco. Olejki zapachowe o relaksujących właściwościach pomogą Ci stworzyć dobrą rutynę przed zasypianiem. Przeczytaj o tym więcej tutaj.

Olejek lawendowy znany jest ze swojego wspaniałego działania na sen. Możesz dodać kilka kropel do ciepłej kąpieli. Zanurz się w wannie na 15 minut, a potem pozwól swojej skórze wyschnąć bez użycia ręcznika. Połóż się do łóżka i zanurz w regenerujący sen. Wspaniałym sposobem na wypełnienie Twojej sypialni wyciszającym zapachem są dyfuzory olejków eterycznych. Jest to znacznie lepszy wybór niż kominki do olejków. Pod wpływem wysokiej temperatury, olejki tracą swoje cenne właściwości. Dyfuzory zapachowe (elektryczne) rozpylają pachnącą, zimną mgiełkę, która wypełnia Twoją sypialnie i otula Cię przed snem, pozwalając na pełnię relaksu.

Znajdź swoją melodię

Chyba każdy wie, że muzyka ma ogromny wpływ na emocje. Potrafi wzruszać, rozweselać, a także przygnębiać. Jej moc możesz wykorzystać do tego, by Twój sen był głębszy i regenerujący. 

Słuchanie muzyki podczas snu może poprawić pamięć, zmniejszyć ból, a także ukoić zmysły. Psychologowie i lekarze często sięgają po dźwiękoterapię jako metodę leczenia bezsenności. Zdaniem naukowców, wyciszająca muzyka sprawia, że ciało zużywa mniej tlenu oraz zmniejsza częstotliwość uderzeń serca. Może także obniżyć ciśnienie krwi.

Wybór muzyki należy w pełni do Ciebie oraz Twoich preferencji. Pamiętaj jednak, aby wybrać utwory bez słów, ponieważ ludzki mózg reaguje na słowa i możesz się wybudzić. Często polecana jest muzyka relaksacyjna, a także odgłosy przyrody, takie jak śpiew ptaków, szum morza, etc. Z muzyki klasycznej, naukowcy polecają w szczególności utwory Mozarta, Beethovena oraz Vivaldiego.

Przed snem dobierz głośność, która najbardziej Ci odpowiada. Jeżeli nie potrafisz spać z włączoną muzyką, możesz spróbować słuchać relaksacyjnych utworów przed samym snem, tak, aby Twój umysł i ciało wyciszyły się.

Przestrzegaj zasad dobrego snu.

  • Ustaw porę snu wystarczająco wcześnie, abyś mógła przespać co najmniej 7 godzin.
  • Nie kładź się do łóżka, chyba że jesteś śpiąca. Jeśli nie zaśniesz po 20 minutach, wstań z łóżka.
  • Używaj łóżka tylko do snu i seksu.
  • Utrzymuj w pomieszczeniu komfortową, chłodną temperaturę.
  • Nie jedz dużego posiłku przed snem. Jeśli w nocy jesteś głodna, zjedz lekką, zdrową przekąskę.
  • Ćwicz regularnie i przestrzegaj zdrowej diety.
  • Unikaj spożywania kofeiny późnym popołudniem lub wieczorem. Unikaj spożywania alkoholu przed snem.
  • Zmniejsz spożycie płynów przed snem, unikniesz nocnego wyjścia do toalety.

Dbaj o regularność!

Tak jak z każdym innym nawykiem, również w tym przypadku najważniejsza jest regularność. Utrzymuj spójny harmonogram snu. Wstań codziennie o tej samej porze, nawet w weekendy lub wakacje. Jeżeli prowadzisz bardzo stresujący tryb życia lub cierpisz na bezsenność od dłuższego czasu, być może nie zauważysz znacznej różnicy od razu. Jeżeli jednak stworzysz swoją wieczorną rutynę, bardzo szybko zauważysz, że zasypiasz szybciej, a Twój sen jest głębszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję Politykę Prywatności