Zdrowe nawyki: aromaterapia i ćwiczenia fizyczne

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że stres stanowi obecnie jeden z najistotniejszych problemów zdrowotnych współczesnego świata i prognozuje, że problem ten będzie się pogłębiał w kolejnych dekadach. Jeśli sami nie chcemy w przyszłości doświadczyć problemów zdrowotnych z tym związanych, warto już teraz zadbać o swoje zdrowie i wygospodarować w ciągu tygodnia choć odrobinę czasu na wyciszenie się i gimnastykę.

Czynności, które pozwalają nam odzyskać wewnętrzny spokój przyczyniają się do poprawy naszego samopoczucia, koncentracji i pamięci. Nie potrzeba do tego celu zapisywać się do siłowni czy wykupić połowy asortymentu sklepu sportowego… Wystarczy odpowiedni nastrój w połączeniu ze spokojnymi ćwiczeniami rozciągającymi, które pozwolą nam się odprężyć i zrelaksować po ciężkim dniu. Czy łączenie wysiłku fizycznego z aromaterapią pomoże uzyskać nam lepsze efekty zdrowotne?

Stwórz odpowiednie warunki na chwilę ćwiczeń i relaksu

Najlepiej do tego celu wybrać miejsce, w którym jest jasno, cicho i spokojnie. Równie ważnym jest wybór odpowiednich, niekrępujących ruchów ubrań. A co z akcesoriami do ćwiczeń? Do prostych ćwiczeń relaksacyjno-rozciągających na początek wystarczy nam najzwyklejsza mata sportowa. Jeśli jej nie posiadasz możesz wykorzystać gruby koc (złożony na kształt maty). Ciężar Twojego ciała w zupełności wystarczy, ale można urozmaicić ćwiczenia stosując taśmy oporowe mint – nie zabierają wiele miejsca i umożliwiają ćwiczenie i rozciągnięcie całego ciała. Zadbaj o odpowiedni nastrój, ulubiony relaksujący olejek eteryczny unoszący się w powietrzu wraz z ulubioną uspokajającą muzyką w tle na pewno dopełnią całości.

Wpływ olejków eterycznych na ludzkie ciało

Olejki eteryczne jako substancje silnie skoncentrowane cechują się szerokim zakresem aktywności biologicznej. Ich dobroczynny wpływ na ludzki organizm doceniano już w czasach starożytnych, były znane, między innymi, w antycznym Egipcie, Indiach, Persji, Mezopotamii i Chinach, gdzie wykorzystywano je jako środki lecznicze i wierzono, że przyczyniają się one do poprawy wewnętrznej równowagi pomiędzy umysłem, ciałem a duchem. Obecnie zebrane dowody kliniczne potwierdzają pozytywny wpływ naturalnych olejków eterycznych, a w szerszym ujęciu aromaterapii, na ludzki organizm i zdrowie psychiczne. Wykazano, między innymi, że aromaterapia wpływa antydepresyjnie, uspokajająco, przeciwlękowo i przeciwbólowo na centralny układ nerwowy, przyczyniając się do polepszania zdrowia psychicznego.

Co ciekawsze, łączenie aromaterapii z wysiłkiem fizycznym wzmacnia efekty ćwiczeń i przyczynia się do efektywniejszego spalania tkanki tłuszczowej. Subtelna obecność przyjemnego zapachu ulubionego olejku eterycznego podczas wysiłku fizycznego wpływa korzystnie na pracę układu nerwowego, reguluje ciśnienie krwi, częstość i intensywność oddechów, stymuluje metabolizm, a także wpływa na obniżenie poziomu kortyzolu we krwi (zwanego „hormonem stresu”). Co więcej wykazano że przyjemne zapachy olejków eterycznych obecne w pomieszczeniu podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych redukują uczucie zmęczenia, promując dłuższy i intensywniejszy wysiłek fizyczny. Osoby które regularnie łączą aromaterapię z ćwiczeniami odczuwają większą satysfakcję z treningów, odnoszą lepsze rezultaty zdrowotne i są bardziej systematyczne niż osoby, które nie używają olejków eterycznych podczas ćwiczeń.

Jaki olejek jest najodpowiedniejszy do ćwiczeń? Wybór odpowiedniego olejku to co prawda kwestia indywidualnych preferencji, aczkolwiek polecić tu można pobudzające do działania, energetyzujące olejki cytrusowe (szczególnie polecamy: naturalny olejek eteryczny pomarańczowy i cytrynowy), wspomagający koncentrację i wpływający korzystnie na układ oddechowy olejek eukaliptusowy lub pobudzający olejek miętowy.

Literatura:

Ali, A., Mirza, F. and Ahmed, S. 2017. Effectiveness of Aromatherapy on Physical Vitals of Exercising Females. International Journal of Endorsing Health Science Research. 5(1):30

Kwon, S., Ahn J. and Jeon H. 2020. Can Aromatherapy Make People Feel Better Throughout Exercise? International Joural of Environmental Research and Public Health 17, 4559

Lizarraga-Valderrama, L.R. 2020. Effects of essential oils on central nervous system: Focus on mental health. Phytotherapy Research. 35:657–679.

Źródła internetowe:

https://www.szpital-marciniak.wroclaw.pl/art,8,aktywnosc-fizyczna-jako-niezbedny-element-prawidlowego-rozwoju-i-zdrowia
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Akceptuję Politykę Prywatności